Holding

T.C. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİIC Vakfımızın kurucusu ve IC Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. İbrahim Çeçen, hayatının her döneminde eğitimin toplum için taşıdığı önemin bilinciyle hareket etmiş; kendinden sonraki nesillere eğitim alanında daha iyi koşullar sunmayı, ihtiyacı olan ve gelecek vaat eden öğrencilere destek sağlamayı amaç edinmiştir. 
 
Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla birçok atılımda bulunan İbrahim Çeçen’in, eğitime sağladığı katkının en belirgin göstergesi, Ağrı ilinde yaptırdığı üniversitedir.İçişleri Bakanlığı’nın 2542 Sayılı Genelgesinin 2. Maddesinin e-bendi ve 17.05.2007 tarih ve 5662 sayılı kanunun Ek-73. maddesi ile kurulan Ağrı Dağı Üniversitesi Rektörlüğü (Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü) olarak kurulan Üniversitemizin ismi 5773 sayılı kanunla Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak değiştirilmiş ve 28.06.2008 tarih ve 26920 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlülüğe girmiştir. 
 
Vakıf Üniversitesi kimliğine sahip olmaksızın Sn İbrahim ÇEÇEN tarafından modern ve çağdaş eğitimin alt yapısına uygun olarak inşa edilmiş,  tüm bilimsel, sosyal, kültürel ve çevresel donatıları tamamlanarak devletimize teslim edilmiştir. Tamamı devlete bağış niteliğindeki Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2009- 2010 öğretim yılı itibarı ile eğitime başlamış olup şuan toplam öğrenci sayısı 7467 ye, akademisyen sayısı 275’e, idari personel sayısı 173’e, bölüm sayısı 49’a, ana bilim dalı ise 76’ya ulaşmıştır.
 
Merkez yerleşkede Rektörlük, Fen Edebiyat Fakültesi (toplam 7.500 m2), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (toplam 5.400 m2), Eğitim Fakültesi (7.890 m2), Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 3.000 kişi kapasiteli 6.700 m2'lik Merkez Yemekhane ve Kafeterya, 1.250 kişilik 7.400 m2 alanda bünyesinde 2 adet squash salonu 150 m2 lik spinning salonu 900 m2'lik fitness salonu barındıran basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarına uygun spor salonu, 3.200 m2 alanda fizik, kimya, biyoloji laboratuarlarına sahip dünyadaki en gelişmiş laboratuarlarla aynı standartlarda Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuarı, 18.000 m2’lik Stadyum bulunmaktadır. 
 
Ayrıca kampus alanının tüm ısı ve elektrik gücünü karşılayacak kapasitedeki cihazları barındırabilecek 950 m2 ısı merkezi, 350 m2 güç merkezi binalarının yapımı tamamlanmış olup hizmete açılmıştır. Bunlara ek olarak üniversitemiz yerleşke alt yapısını geliştirme çalışmaları kapsamında, yerleşke içi ulaşım ağı ve çevre düzenlenmesi bir bütün olarak tamamlanmıştır.
 
IC Vakfı,  kuruluşundan itibaren Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni destekleyen projelerini sürdürmektedir. Bu amaçla bilimde, sporda, sanatta başarılı gençlere ödül verilmekte, yurtdışında makalesi yayınlanan akademisyenler desteklenmekte, öğrencilere ve akademisyenlere yönelik proje yarışmaları düzenlenmekte, akademisyenler için gelişim seminerleri, öğrenciler için meslek edindirme kursları organize edilmekte, Erasmus’la yurtdışına gidecek gençler desteklenmekte, akademisyenlerin kitapları yayınlanmakta, öğrencilere iş/staj imkanı sağlanmakta, üniversitenin tiyatro, halkoyunları vb. faaliyetleri desteklenmekte, Ağrı’nın ilçe ve köylerinde engellilere, çocuk ve yaşlılara yönelik sosyal projeler yapılmaktadır.

T.C. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Web Sitesi