Holding

İsmail Birkan Özen

1972 doğumlu olan İsmail Birkan Özen, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü mezunudur. 1995 – 2000 yılları arasında Türkiye’de yerleşik bankaların Hazine Departmanlarında görev yapan Özen, 2000 yılında IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding bünyesinde Fon Yöneticisi olarak göreve başlamıştır.

Holding bünyesinde Hazine Birimi kurulmasında ve grup şirketlerinin fonlarının yönetilmesinde aktif rol alan Özen; enerji, inşaat, turizm, altyapı yatırımları ve sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren grup şirketlerinin yatırım ve inşaat projeleri için ulusal ve uluslararası birçok finansman kuruluşundan, uzun vadeli gayrinakdi ve nakdi proje finansmanı temin etmeye yönelik işlemleri yürütmüştür. Sonuçlandırdığı işlemler arasında;

  • Türkiye’nin uzun vadeli proje finansman temini işlemlerinde öncü projelerden biri olan ve 2004 yılında imza edilen Antalya Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminali kredi anlaşması
  • 2007 yılında 700 milyon EUR tutarlı Antalya İç ve Dış Hatlar İşletme Devir Hakkı finansmanı
  • 2014 yılında Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü projesi için Türkiye tarihinde yapımına sıfırdan başlanan bir projeye tek seferde sağlanan en yüksek tutarlı uzun vadeli finansman olan 2.3 milyar USD tutarında finansman işlemi (2014 yılında EMEA Finance tarafından en başarılı BOT Finansmanı ödülü)
  • 2015 yılında 2.1 milyar USD tutarında Yeniköy-Kemerköy Kömür Santralleri Özelleştirmesi finansmanı (2015 yılında EMEA Finance tarafından en başarılı özelleştirme finansmanı ödülü)
  • 2016 yılında 720 milyon USD tutarında Kadıncık I – II Hidroelektrik Santralleri Özelleştirmesi ve Grup Hidroelektrik Santrallerinin Refinansmanı (2016 yılında Bonds & Loans en başarılı doğal kaynak finansmanı ödülü)
  • 2016 yılında Tredaş Yatırım Kredisi ve Refinansmanı (2016 yılında EMEA Finance tarafından en iyi yapılandırılmış finansman ödülü) işlemleri yer almaktadır.

Grup şirketlerinde Direktörlük ve Genel Müdür Yardımcılığı gibi görevler üstlenen İsmail Birkan Özen, şu an Hazine & Proje Finansman Başkanı olarak görev yapmaktadır.